Cnc Kesim

Anasayfa » Araç Giydirme » Cnc Kesim

CNC kesim, sert materyallerin kesiminde ve bunun yanında biçimlendirilmesinde tercih edilen bir yöntem olmaktadır. CNC tezgahı bir tabla ve kesim kafasından oluşuyor. Torna bu kullanıma göre çok daha ilkel kalmaktadır. Bu kesim ile Pleksi, Ahşap, Alüminyum, Çelik, Demir, Saç gibi tüm düzlemler biçimlendirilebiliyor. Fiyat ise sistemin kalitesine bağlı olarak değişmektedir. Kullanılan teknolojik özellikler işin sonucuna doğrudan etki etmektedir. Sonuçlarının ve maliyetlerinin bu bağlamada değişmesi söz konusudur. Kesim işlemlerinde farklı teknolojiler tercih edilebiliyor. Bunlar arasında standart, plazma kesim, oksijen kesim, lazer kesim şeklinde sıralanabilir. İşin çeşidine ve gereksinimlerine göre tercihler değişebilmektedir. Kullanılan teknoloji işin genel anlamda fiyatlarının belirlenmesini sağlayacaktır.

Genel olarak bakıldığında CNC, bilgisayarlı nümerik kontrol de temel düşünce takım tezgahlarının sayı, harf ve sembollerden meydana gelmesidir. CNC tezgahlarının pek çok kullanım avantajı bulunuyor. Özellikle bağlı kalıp ya da mastar elemanları ile kıyaslandığında bu tezgahların ayarlama süresi oldukça kısadır. Manuel hareketler, ayarlama ve ölçü kontrolü için oluşan zaman kayıpları bu şekilde ortadan kaldırılmış olmaktadır. İnsan faktörü azaldığı için daha seri ve hassas bir imalat gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle CNC kesim farklı alanlarda kullanılabiliyor. Bu makinelerin kullanımlarına kalifiye eleman ihtiyacı olmuyor. Tezgahlar operasyonlarında yüksek bir hassasiyete sahip olmaktadır. Tezgahların çalışma temposu her zaman için yüksek ve aynı olmaktadır.

Her türlü sarfiyat asgariye indirilerek yapılmakta ve bu nedenle kişisel hatalardan oluşan sorunlarda ortadan kaldırılmış olmaktadır.  Ayrıca bu sistem çok daha ekonomik sonuçlar sunar. Depolamada da az yer kaplamakta ve bu nedenle parça imalatına çok daha hızlı bir şekilde geçiş yapılmaktadır. Parça üzerinde değişiklikler yapmak için programın sadece ilgili kısmında değişimler yapılması yeterli olacaktır. Bu nedenle CNC kesim ile yapılan çalışmaların imalat alanında büyük bir esneklik ortaya çıkardığı söylenebilir.

Benzer Konular

, ,