Folyo Baskı

Anasayfa » Araç Giydirme » Folyo Baskı

Folyo Baskı, reklamcılık alanında yüzey kaplama işlemlerinde tercih edilen PVS yani plivinil klorür esaslı ısıya dayanıklı ve esnek bir malzemeden ibarettir. Kesim yani ploter makineleriyle desen, yazı ve boyut ayarlanabildiği gibi dijital baskılı ya da serigrafi makineleriyle baskı uygulanmış şekilde de tercih edilen bir malzeme niteliğindedir. Geniş yüzeyleri rahatça kaplamak mümkündür. Folyo baskı yöntemi bu doğrultuda tercihleriniz arasında yer alabilecek özellikler içermektedir. Dış mekan folyoları, iç mekan folyoları ve cast folyoları gibi seçenekleriyle de son derece geniş kullanım alanı sunulmaktadır. Üstelik son derece dayanıklı bir yapıya sahip durumdadır. Dijital baskılı folyolar arasında iç mekan folyoları yalnızca iç mekanlarda tercih edilmektedir. Bu modellerin üzerinde yer alan mürekkebin su bazlı olduğunu da unutmamak gerekir.

Üstelik mürekkebin kalıcı olması adına üstüne bir filmle kaplama yapılmaktadır. Güneşin sağladığı etki dahi mürekkeplerin rengi solacağı için dış mekanlar için uygun görülmemektedir. Dijital baskılı folyolar arasında olan dış mekan folyoları ise, solvent esaslı mürekkebin tercih edildiği folyolardan ibarettir. Solvent esaslı mürekkep olduğundan dolayı hem solma süreci 1-5 sene arası kadar uzun sürecektir, hem de üstü kaplanmayacaktır. Bunların haricinde birden fazla folyo türü mevcuttur. Dekorasyon folyosu, orta seviye folyo ya da yüksek seviye folyo bunlara örnek gösterilebilir. Folyo baskı uygulamalarında da sıkça yer aldığı görülebilir.

Dekorasyon folyo türü, genel itibariyle vitrin yazılarında, düz zeminlerde ve ışıksız tabela sistemlerinde tercih edilmektedir. Son derece uygun fiyatı olduğu için pek çok alanda görebilmek mümkündür. Fakat uzun ömürlü olduğu söylenemez. 1 hafta ya da 10 gün kadar sürecek işleriniz için tercih edebilirsiniz. Folyo baskı işlemlerinden biri de orta seviye folyodur. Bu folyo türü, dekorasyon folyolarına kıyasla daha dayanıklı yapıdadır. Fiyat açısından da dekorasyon folyolarına kıyasla pahalı düzeydedir. Işıksız tabela sistemlerinde tercih edilebilir. Araç kaplamalarında her ne kadar tavsiye edilmese de tercih edildiği görülebilir. Kullanım süresi ise yaklaşık 1-3 yıl aralığındadır. Aynı şekilde yüksek seviye folyolar da uzun zaman dayanıklılık gerektiren işlerde tercih edilmektedir. Kullanım ömrü ise 3-5 yıl aralığında değişebiliyor.

Benzer Konular

, ,